Zapuštěné bazény

Zapuštěné bazény jsou narozdíl od nadzemních bazénů nepřenosné a řádově nákladnější. Na druhou stranu nabízí velmi vysokou estetickou hodnotu, často větší rozměry, a zároveň větší komfort při užívání.

Výstavba zapuštěného bazénu musí být provedena zkušenými lidmi, jalikož zahrnuje poměrně komplikované stavební úpravy, jako je vykopání montážní jámy a správné zastavení okrajů. Zapuštěné bazény jsou především děleny na tyto kategorie, dle výrobního materiálu, a to bazény

  • plastové
  • Nejlevnější varianta, dodává se v již vybraném tvaru který je praktický neomezen. Jediná nevýhoda může být omezení šířky na tři a půl metrů kvůli přepravě. Narozdíl od ostatních materiálů jsou plastové bazény nachylné k mechanickému poškození, která nemusí nutně mít vliv na funkčnost, ale spíše na vzhled.
  • plechové
  • Plechové bazény se kombinují s betonovým dnem. Jejich výhoda je nízká cena, která ssebou ovšem nese několik omezení, jako například tvar, který je omezen na kruh nebo ovál. Na druhou stranu jsou dnes plechové bazény povrchově opracovány pro zvýšení odolnosti před mechanickými vlivy nebo korozí, a jsou též velmi lehce konstruované.
  • betonové
  • Nejtradičnejší druh zapuštěných bazénů. Velmi odolné proti mechanickým vlivům, díky pevné armované konstrukci která se skládá ze železobetonové desky a stěn. Stěny můžou být vyrobeny z různých materiálů, rozšířeným materiálem je ztracené polystyrenové bednění.
  • fóliové
  • Fóliové bazény nepatří mezi nejlevnější varianty, na oplátku Vám však nabídnou velmi vysokou životnost, prakticky neomezený výběr tvaru a odolnost vůči chemickým přípravkům užívaným k čištění vody nebo UV paprskům.

Umístění bazénů by mělo záviset na několika elementech, a to především na terenních možnostech a orientace na světovou stranu. Aby bazén byl co nejdelší čas pod slunečním světlem je nejvhodnější možností umístění orientované na jižní až jihovýchodní stranu. Ostatní úpravy, jako jsou dlažby a zastřešení, jsou popsány zde.

Sekačky

Vybavujete si zahradu na léto? Možná Vás bude zajímat informace ohledně zahradních sekaček.

Navigace